Co je to petang

"Jeu de boules" je název hry, kterou ve Francii můžete sledovat snad v každém parku. V překladu znamená "hra s koulemi" a její nejznámější formou je pétanque.

Pétanque není obyčejná hra. Je to uklidňující balzám na nervy. Tvrdí to nejen samotní hráči, ale ke stejnému poznání dospěli i manažeři koncernů L´Oréal nebo Daimler-Chrysler. Vyčerpané vedoucí pracovníky, unavené obchodní zástupce a inženýry posílají do Saint-Tropez, přímo do centra této tradiční hry. Při výuce v kurzech tu současně vstřebávají jižanský styl života, v němž všechno plyne pomalým tempem a na všechno je dost času.

Umění žít

Jeu de boules je zhuštěnou trestí umění žít, savoir-vivre. Bývalé rybářské městečko Saint-Tropez a jeho klub La Boule Tropézienne je pro vyznavače boule mytickým místem, které nelze nenavštívit. Zájem o hru vyvolal v poslední době novou vlnu turistiky, při které se adepti z různých koutů Evropy snaží přijít na kloub umění zkušených hráčů.

Pravidla

Historie

Jeu de boules se během devatenáctého století diferencovala do několika vyhraněných variant (boule lyonnaise, jeu provençal), které spolu s italskou hrou boccia a britskými bowls vycházejí ze společného základu. Ve druhé polovině devatenáctého století se ustálila nadregionální pravidla, vznikly první organizované kluby a začaly se pořádat turnaje. Hra pétanque vznikla podle tradice teprve v roce 1910 v městě La Ciotat (30 kilometrů východně od Marseille) zjednodušením "jeu provençal". Dodnes tuto událost připomíná pamětní deska na místním hřišti. Na rozdíl od předchozí varianty se hází na pouhých 6-10 metrů (u jeu provençal 15-21 metrů) a hráč nesmí opustit stanovený kruh. Při provensálské variantě se při "bodování" provádí úkrok stranou a zpravidla se hází vstoje na jedné noze, při vyrážení je třeba udělat tři kroky kupředu. Pétanque je proto klidnější a fyzicky nenáročnější variantou, při níž záleží pouze na zručnosti hráčů.

Organizace

Po marném úsilí o přijetí do francouzského svazu "boules" se nakonec hráči pétanque rozhodli vytvořit samostatný svaz s "jeu provençal". Došlo k tomu v roce 1945. Dnes tento svaz sdružuje na půl milionu registrovaných hráčů, z toho osm procent žen. Odhaduje se však, že celkem této hře holduje pět až osm milionů Francouzů. Hra se po druhé světové válce rozšířila i za hranice Francie a mezinárodní asociace dnes sdružuje kluby pétanque z několika desítek zemí. Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK) vznikla v roce 1995 a sdružuje více jak třicet klubů z celé republiky (bližší informace na adrese http://petanque.cstv.cz). Těžko říci, zda můžeme pétanque považovat za sport v pravém slova smyslu. Každopádně při něm během dne hráč nachodí několik kilometrů. Většinu doby se přitom dívá do země, propočítává vzdálenosti, odvažuje v ruce kouli nebo si dobírá soupeře vtipnými poznámkami. Pétanque je demokratickou zábavou, které se mohou zúčastnit doslova všichni, otylí, netrénovaní, dokonce i vysloveně nesportovní typy. Na rozdíl od jiných sportů si tu nemusíte hlídat fyzičku ani štíhlou linii. "Boule tě chce takového, jaký jsi," říkají její vyznavači.

Petang Klub Ořechov | Brněnská 10 | 664 44 Ořechov